Nakładem Wydawnictwa Naukowego Uniwersytetu Szczecińskiego ukazała dwutomowa publikacja autorstwa dr Barbary Patlewicz i prof. dr. hab. Ryszarda Tomczyka, poświęcona cmentarzom na przedmieściach Lwowa, która się ukazała. 
„Monografia składa się z dwóch tomów. W tomie pierwszym są przedstawione historyczne miejscowości/późniejsze dzielnice Lwowa i cmentarze leżące po stronie północno-wschodniej miasta. W tomie drugim znalazły się historyczne miejscowości/dzielnice Lwowa i cmentarze położone po południowo-zachodniej stronie miasta. Poszczególne rozdziały są zróżnicowane. Część z nich posiada formę „jednorodną”: jedna miejscowość – jeden cmentarz. Inne są skonstruowane w oparciu o terytorialny zasięg dawnych parafii rzymskokatolickich: kilka miejscowości – kilka cmentarzy. Ze względu na dużą powtarzalność nazwisk, do poszczególnych rozdziałów zostały stworzone odrębne indeksy nazwisk. W każdym rozdziale są zamieszczone wprowadzenia, stanowiące krótkie zarysy historii miejscowości/współczesnych dzielnic peryferyjnych miasta lub odrębnych pod względem administracyjnym jednostek. Wszystkie miejscowości obecnie stanowią obszar metropolitalny Lwowa. Po wprowadzeniach na temat historii miejscowości, w dalszych częściach rozdziałów omówiono znajdujące się na ich terenie cmentarze z zachowanymi grobowcami, nagrobkami i krzyżami. Te części rozdziałów wychodzą poza typowy kanon narracji opartej o zachowane obiekty, ikonografię, gdyż przedstawiono tutaj część osób, które spoczęły na omawianych cmentarzach, a ich groby nie zachowały się do czasów współczesnych. W tej części rozdziałów znalazły się także osoby, które zmarły w miejscowościach, gdzie był dany cmentarz, śmiercią naturalną, zginęły tragicznie lub poległy w czasie walk, ale zgodnie z przekazami historycznymi zostały pochowane na innych cmentarzach lub ich miejsce wiecznego spoczynku pozostaje nieznane. Takie ujęcie problematyki jest uzasadnione, gdyż badaniom zostały poddane w przestrzeni historycznej także te cmentarze, które dzisiaj już nie istnieją.
Monografia jest pierwszą próbą przedstawienia w nauce polskiej w tak szerokim zakresie wydarzeń, problematyki cmentarnej oraz śmierci mieszkańców dawnych przedmieść Lwowa, którzy pochodzili z rodzin polskich, niekiedy polsko-ukraińskich. Autorzy wydobyli z otchłani zapomnienia skromną część nazwisk z wielotysięcznej rzeszy mieszkańców historycznych wsi, późniejszych peryferyjnych dzielnic miasta, oraz miejscowości, które były w przeszłości i są obecnie postrzegane jako przedmieścia, a zachowały swoją odrębność administracyjną.” (Ze wstępu)