W dn. 11 kwietnia 2024 r. odbył się w Książnicy Pomorskiej w Szczecinie Jubileusz 85. urodzin prof. Janusza Farysia. Na zaproszenie JM Rektora US, Dyrektorki Instytutu Historycznego oraz Dyrektora Książnicy Pomorskiej odpowiedziało liczne grono współpracowników i byłych studentów oraz gości przybyłych z m.in. z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Opolskiego oraz UMCS w Lublinie. Prof. Janusz Faryś to wieloletni pracownik Instytutu Historycznego, w latach 1989-1990 wicedyrektor, później dyrektor IH (1997-2002), a także Prorektor ds. Organizacji i Rozwoju (1990-1993) i Prorektor ds. Kształcenia (1993-1996) Uniwersytetu Szczecińskiego. Jednym z punktów programu było wręczenie Jubilatowi Księgi Pamiątkowej pt.: „II Rzeczpospolita. Historia i konteksty” wydanej specjalnie z tej okazji przez Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Szczecińskiego pod redakcją najbliższych współpracowników prof. J. Farysia – prof. Adama Wątora, prof. Henryka Walczaka i prof. Tomasza Sikorskiego, inicjatorów uroczystości. Całość spotkania prowadził prof. Eryk Krasucki. Również specjalnie na tę uroczystość został przygotowany przez red. Małgorzatę Gwiazdę-Elmerych z Uniwizji – Telewizji Uniwersytetu Szczecińskiego film poświęcony Jubilatowi.