W dn. 12 kwietnia 2024 r. odbyło się III Seminarium Naukowe im. prof. Edwarda Włodarczyka, które organizowane jest w Instytucie Historycznym US jako forum dyskusji nad projektami badawczymi młodych i doświadczonych badaczy zajmujących się dziejami społeczno-gospodarczymi miast i północno-zachodnich ziem polskich a także regionu Bałtyku, ze szczególnym uwzględnieniem XVIII-XX wieku. W tym roku referaty wygłosiło sześciu referentów: dr hab. Paweł Gut, prof. US (IH US /AP Szczecin), dr Michał Gierke (Książnica Pomorska w Szczecinie), mgr Michał Poźniak (Szkoła Doktorska Nauk Humanistycznych i Społecznych Uniwersytetu Zielonogórskiego), mgr Mateusz Zacharewicz (Muzeum Regionalne w Szczecinku), mgr Małgorzata Musiał (Szkoła Doktorska Uniwersytetu Szczecińskiego), dr Wojciech Paduchowski (IPN, Oddział w Krakowie). Seminarium otworzył dr hab. Dariusz Chojecki, prof. US, moderator obrad oraz dr hab. Agnieszka Szudarek, prof. US, dyrektorka Instytutu Historycznego. Organizowane od trzech lat obrady stanowią formę upamiętnienia prof. dr. hab. Edwarda Włodarczyka, dyrektora Instytutu Historycznego, Dziekana Wydziału Humanistycznego i Rektora Uniwersytetu Szczecińskiego.