Gościem prof. Eryka Krasuckiego w drugim odcinku cyklu „Nos Kleopatry i wąsy Borkowicza. Spotkania z uniwersytecką historią i archeologią w Szczecinie” był prof. Grzegorz Kiarszys z Katedry Archeologii Instytutu Historycznego US, który w latach 2018-2019 realizował grant Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pt.: „Radzieckie magazyny głowic atomowych w Polsce. Pomiędzy dziedzictwem a zapomnieniem”. Wyniki badań zostały opublikowane w monografii pt.: Atomowi żołnierze wolności. Archeologia magazynów broni jądrowej w Polsce, wydanej w 2019 r. przez Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Szczecińskiego. Powstała również poświęcona temu zagadnieniu naukowemu strona internetowa „Trzecia Zona„. W programie prof. Grzegorz Kiarszys opowiada o wynikach swoich ciekawych badań oraz dzieli się refleksjami na temat możliwości poznawczych nowoczesnych metod badań archeologicznych i ich wykorzystania w nauce historycznej.

Prof. Grzegorz Kiarszys w wyniku analizy nieznanych dotąd w nauce materiałów archiwalnych oraz szpiegowskich zobrazowań satelitarnych (m.in. pochodzących z archiwów CIA), a także badań pozostałości materialnych ustalił, iż w wybudowanych w Polsce pod koniec lat 60. XX w. trzech bazach wojskowych w Podborsku, Brzeźnicy-Kolonii i Templewie znajdowały się silosy, w których magazynowano głowice jądrowe i dowiódł, że przechowywana w Podborsku taktyczna amunicja jądrowa, w przypadku konfliktu zbrojnego z Zachodem miała być wykorzystana m.in. do ataku na Danię i Francję. Te i inne wyniki badań stały się podstawą nakręcenia trzech filmów dokumentalnych – dla kanału Science Channel USA do serii „Abandoned Engineering” i „What on Earth” (emitowane również w Europie m.in. przez kanał premium National Geographic) oraz filmu dla duńskiej telewizji państwowej DR2 w serii „Atombomberne over Danmark”, epizod 5. Prof. Grzegorz Kiarszys brał udział w procesie tworzenia scenariuszy, konsultował je naukowo a także uczestniczył w realizacji programów. Wyniki badań były szeroko komentowane przez zagraniczne portale: National Geographic International, Live Science, FoxNews, CNN, Daily Mail, The Sun.