5 listopada br. odbyła się III edycja wydarzenia „Instytut Historyczny zaprasza… Spotkania z historią dla uczniów szkół ponadpodstawowych”. Cieszymy się, że mogliśmy gościć ponad 200 uczennic i uczniów z szczecińskich liceów (II LO, XII LO, XIII LO, XIV LO, XVIII LO i Liceum Ogólnokształcące im. Sybiraków w Szczecińskiej Szkole Florystycznej) oraz szkół z województwa (II LO w Stargardzie oraz Zespół Szkół nr 1 w Pyrzycach). W ramach wydarzenia odbyły się dwa ciekawe wykłady: dr hab. Agnieszki Gut, prof. US (Polowania na czarownice w epoce nowożytnej. Kontekst prawny, społeczny i religijny) oraz prof. dr. hab. Adama Wątora (Między sercem a rozumem. Praca organiczna czy irredenda?), a także interesujące warsztaty prowadzone przez: dr Katarzynę Harabasz z Katedry Archeologii (Życie i śmierć w jednym z najstarszych miast świata. Badania w Çatalhöyük), dr Barbarę Patlewicz (Czego można dowiedzieć się o przeszłości na cmentarzu? Cmentarz Janowski jako źródło historyczne), dr. hab. Eryka Krasuckiego, prof. US (Noc kryształowa. Czym był i co przyniósł pogrom z 9/10 listopada 1938 roku?) oraz dr. Krystiana M. Szudarka (Narodziny Ligi Narodów: dyplomatyczna batalia mocarstw na konferencji pokojowej w Paryżu (1919). Koordynatorką tego cieszącego się dużym zainteresowaniem wydarzenia była dr hab. Małgorzata Machałek, prof. US. Już dziś zapraszamy na kolejną, marcową edycję!