Miło nam poinformować, że mgr Stanisław Boridczenko, pracownik Instytutu Historycznego Uniwersytetu Szczecińskiego uzyskał prestiżowe, czteromiesięczne stypendium w I edycji programu im. Jerzego Giedroycia na badania naukowe w Institut für die Wissenschaften vom Menschen w Wiedniu

Jerzy Giedroyc Fellowship to nowy program stypendialny skierowany do historyków, politologów i literaturoznawców zajmujących się stosunkami polsko-ukraińskimi, polsko-białoruskimi, polsko-litewskimi, dziedzictwem Jerzego Giedroycia i paryskiej „Kultury”.

Mgr Stanisław Boridczenko specjalizuje się w badaniach nad imperiami i imperializmem, procesami kształtowania się granic państwowych i narodowych w Europie Środkowo-Wschodniej po I wojnie światowej, historią mentalności oraz narracjami podręcznikowymi w poszczególnych państwach wschodnioeuropejskich na temat „sprawy polskiej”. W swoim dorobku naukowym ma artykuły opublikowane w takich renomowanych czasopismach jak „The Historical Journal” (Cambridge University Press), „Die Welt der Slaven. Internationale Halbjahresschrift für Slavistik” (Harrassowitz Verlag), „The Soviet and Post-Soviet Review” (Brill), „Revolutionary Russia” (Taylor & Francis). Dotychczasowe badania naukowe prowadził jako stypendysta Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej (program Bekker), Fundacji z Brzezia Lanckorońskich, CEEPUS, PROM oraz Laboratorium im. Richarda Pipesa. W roku 2022 został wyróżniony przez Ministra Edukacji i Nauki stypendium dla wybitnych młodych naukowców (edycja 17), a w 2020 był laureatem konkursu na najlepszego młodego naukowca Uniwersytetu Szczecińskiego.