Koło Naukowe Aktywny Dialog Międzynarodowy działające w Instytucie Historycznym Uniwersytetu Szczecińskiego organizuje spotkanie pod tytułem Ukraina. Wojna światów.

Wezmą w nim udział za pośrednictwem połączenia internetowego przebywający obecnie w Ukrainie:

Maria Pakosz – Pyż – redaktor naczelna Polskiego Radia Lwów,

prof. Taras Banakh – matematyk z Lwowskiego Uniwersytetu Narodowego,

i Oleksandr Miasyshchev – dziennikarz z Kijowa,

oraz dr Dorota Kowalewska – pełnomocniczka Rektora Uniwersytetu Szczecińskiego ds. pomocy Ukrainie,

Rozmowę poprowadzi dr Barbara Patlewicz.

Debata odbędzie się we wtorek 8 marca, o godzinie 11.00 w Auli Uniwersytetu Szczecińskiego przy ul. Krakowskiej 71-79

„To co dzieje się w Ukrainie może być traktowane jako wojna światów. Bo to nie tylko wojna Rosji z Ukrainą. Wschodu z Zachodem. To także walka autorytaryzmu z demokracją. Zderzenie brutalnej agresji z heroiczną obroną. Starcie żołnierzy traktowanych jak mięso armatnie, którzy nie zawsze wiedzą, w czym uczestniczą ze świadomymi celów obrońcami Ojczyzny. Bierności, a nawet obojętności mieszkańców Rosji z pospolitym ruszeniem niemal całego narodu ukraińskiego. Ta wojna światów dzieje się w różnych przestrzeniach: militarnej, gospodarczej, wirtualnej, informacyjnej i ludzkiej.

Wydarzenia dzieją się tak szybko, że jest nam potrzebna refleksja by z jednej strony zrozumieć co dzieje się u naszych wschodnich sąsiadów, a z drugiej strony odpowiedzieć sobie na pytanie jak można pomóc tym, którzy tam zostali i tym, którzy przybywają do Polski.”