W dniu 29.03.2023 r. prof. José M. Faraldo z Uniwersytetu Complutense w Madrycie gościł w naszym Instytucie i wygłosił wykład pt. „Dwóch Polaków w stolicy Franco. Madrycki konkurs architektoniczny i jego zimnowojenne implikacje (1963–1966)”, poświęcony mało znanemu wątkowi historii najnowszej stosunków kulturowych transeuropejskich- ponad żelazną kurtyną dzielącą wtedy kontynent na Wschód i Zachód. Otóż profesor Faraldo przybliżył studentom i pracownikom IH historię polskich architektów Jana Andrzeja Bogusławskiego (1910–1982) i Bohdana Gniewiewskiego (1922–1992), którzy w latach 60. XX wieku wygrali międzynarodowy konkurs na projekt Narodowego Teatru i Opery w Madrycie (1964). Ostatecznie w kontekście sporu ideologicznego Wschód/Zachód, ale i z powodu innych czynników m.in. wewnętrznych (hiszpańskich) projekt ostatecznie nigdy nie został zrealizowany, Polacy natomiast otrzymali swoją nagrodę. Ten przycinek do historii stosunków Hiszpanii Franco z krajami bloku wschodniego stanowi częścią bieżących badań naszego Gościa, opartych również na bogatych źródłach polskich. Spotkanie było też okazją, żeby przedstawić najnowszą publikację pod współredakcją prof. Faraldo o stosunkach między Hiszpanią a NRD pt. „La otra Alemania. España y la República Democrática Alemana (1949–1990)” (Granada: Editorial Comares, 2022). Dziękujemy Panu Profesorowi za pasjonujący wykład, żywą dyskusję oraz, oczywiście, za piękną polszczyznę!