Gorąco polecamy produkcję Uniwizji – telewizji Uniwersytetu Szczecińskiego z wyjątkowej uroczystości dn. 08.12.2023 r. z okazji 100-lecia urodzin profesora Henryka Lesińskiego. Prof. dr hab. Henryk Lesiński – organizator szczecińskiego humanistycznego szkolnictwa wyższego i środowiska historycznego. Rektor Wyższej Szkoły Nauczycielskiej i Wyższej Szkoły Pedagogicznej, współzałożyciel Uniwersytetu Szczecińskiego, pierwszy Dyrektor Instytut Historii i pierwszy Dziekan Wydziału Humanistycznego US. 8 grudnia 2023 r. odbyła się w Instytucie Historycznym z udziałem zaproszonych gości, w tym p. Prorektor prof. Katarzyny Kotarskiej, uroczystość upamiętniająca Profesora. Zaprezentowany został dedykowany Jubilatowi numer specjalny „Przeglądu Zachodniopomorskiego”, odbyła się debata z udziałem prof. R. Gazińskiego, prof. P. Guta, dr. T. Ślepowrońskiego i prof. E. Krasuckiego, odsłonięta została tablica pamiątkowa w sali 134 Instytutu Historycznego oraz otwarta stała wystawa fotografii z zasobu Archiwum Uniwersytetu Szczecińskiego pt.: „Prof. Henryk Lesiński w obiektywie Jerzego Giedrysa.”