Z ogromnym smutkiem przyjęłyśmy wiadomość o śmierci prof. dr. hab. Andrzeja Romanowa, byłego pracownika Instytutu Historycznego Uniwersytetu Szczecińskiego, związanego również Uniwersytetem Gdańskim, wieloletniego współpracownika rocznika „Studia Maritima”, członka Instytutu Kaszubskiego w Gdańsku. Prof. Andrzej Romanow badał dzieje prasy pomorskiej. Był znawcą problematyki kaszubskiej oraz historii społeczno-demograficznej Pomorza Gdańskiego w XIX i XX wieku. Wśród Jego wielu publikacji naukowych wymienić należy przede wszystkim monografie: „Gdańsk zapomniany. Szkice z dziejów miasta 1914 – 1939”, „Pielgrzym Pelpliński w latach 1869 – 1920”, „Gazeta Gdańska. Lata 1891 – 1939”. Był także współautorem IV tomu “Historii Gdańska” oraz V tomu “Historii Pomorza” (“Dzieje Pomorza i Wolnego Miasta Gdańska w latach 1918 – 1939”). Odszedł znakomity Naukowiec, wspaniały Człowiek i ceniony Nauczyciel akademicki. Rodzinie składamy wyrazy współczucia.