W dn. 24.11.2023 r. odbyła się w Instytucie Historycznym US już piąta edycja cyklu „Instytut Historyczny zaprasza … Spotkania z historią dla uczniów szkół ponadpodstawowych” organizowanego przez dr hab. Małgorzatę Machałek, prof. US stojącą na czele instytutowego Zespołu ds. współpracy ze szkołami. Tym razem wykłady wygłosili dr hab. Grzegorz Kiarszys, prof. US z Katedry Archeologii IH US (Nuklearny generator chmur. Katastrofy i skażenie radioaktywne w kombinacie Majak na Południowym Uralu w świetle szpiegowskich zobrazowań satelitarnych) oraz dr hab. Agnieszka Szudarek, prof. US, dyrektorka Instytutu Historycznego (Między kuchnią a urną wyborczą i uniwersytetem, czyli dlaczego na przełomie XIX i XX wieku kobiety chciały się emancypować i co z tego wynikło). Zajęcia warsztatowe poprowadzili natomiast prof. dr hab. Henryk Walczak (Wizyta rumuńskiej pary królewskiej w Polsce w 1923 r. Warsztat z wykorzystaniem fotografii), dr hab. Małgorzata Machałek, prof. US (Powstanie wielkopolskie (1918-1919) – niezwykła insurekcja. Aspekty polityczne, społeczne i militarne) oraz dr Marta Cichocka (Sytuacja społeczna na Pomorzu Zachodnim po II wojnie światowej w świetle źródeł pisanych i statystycznych). Z licznie zgromadzoną młodzieżą spotkali się także członkowie i członkinie Studenckiego Koła Archeologicznego OldSkull oraz Koła Naukowego Młodych Historyków.