Zapraszamy do obejrzenia trzeciego odcinka z cyklu „Nos Kleopatry i Wąsy Borkowicza – Spotkania z uniwersytecką Historią i Archeologią w Szczecinie” realizowanego we współpracy Instytutu Historycznego Uniwersytetu Szczecińskiego i portalu wSzczecinie.pl . Gośćmi kolejnego odcinka są prof. dr hab. Tomasz Sikorski oraz prof. dr hab. Adam Wątor, którzy w rozmowie z dr. hab. Erykiem Krasuckim, prof. US, gospodarzem programu, przedstawiają swoją najnowszą wspólną monografię pt. „Liga Narodowa w zaborze pruskim i jej działacze” (Neriton, 2021).

“[…] Monografia autorstwa Profesorów Sikorskiego i Wątora nie tylko porządkuje dotychczasowy stan badań, ale przede wszystkim  jest pierwszą w historiografii próbą- dodajmy udaną-kompleksowego ukazania dziejów Ligi Narodowej w zaborze pruskim. Historycy szczecińscy napisali dzieło wybitne, wielowątkowe, przedstawiające dzieje LN wszechstronnie, odkrywając fakty dotąd nieznane, wykorzystując przy tym ogrom zróżnicowanego materiału źródłowego i literatury przedmiotu (…) możemy mówić o monografii wręcz pionierskiej, stanowiącej cenne uzupełnienie legendarnej już pracy Stanisława Kozickiego” (fragment recenzji prof. dr. hab. Witolda Wojdyły).