W dn. 13.12.2023 r. odbyła się z inicjatywy Instytutu Historycznego Uniwersytetu Szczecińskiego, we współpracy z Fundacją im. Konrada Adenauera w Polsce, anglojęzyczna dyskusja panelowa poświęcona obecnemu stanowi oraz perspektywom stosunków polsko-niemieckich. W dyskusji brali udział p. Rolf Nikel, były ambasador Niemiec w Polsce (2014-2020), p. Julita Miłosz-Augustowska, politolożka i germanistka realizująca od dwudziestu lat projekty na pograniczu polsko-niemieckim oraz dr hab. Pierre-Frédéric Weber, prof. US, wicedyrektor IH US. Spotkanie stanowiło również okazję do promowania wersji polskojęzycznej najnowszej książki p. ambasadora pt. „Wrogowie – Obcy – Przyjaciele. Polska i Niemcy” (Akcent, 2023). Wydarzenie wzbudziło duże zainteresowanie studentów i nauczycieli akademickich zarówno Wydziału Humanistycznego US, jak i Wydziału Nauk Społecznych US.